Odwiedź Gramy w kolory na Facebook! Odwiedź Instagram Gramy w kolory!
Promocje
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak ubierać noworodka latem, by zapewnić dziecku komfort i go nie przegrzać?

Polskie lato potrafi naprawdę dać się we znaki, a towarzyszące mu tropikalne upały chyba nikogo już nie dziwią. Choć dorośli mogą radzić sobie z nimi na wiele różnych sposobów, to najmłodsi są w pełni zdani na rodziców. I tu pojawia się pytanie – jak ubierać noworodka latem, by zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo? Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci najlepiej zadbać o pociechę i pozwolą uchronić ją przed niebezpiecznym przegrzaniem.

Ubieranie noworodka latem – co musisz wiedzieć? 

Odpowiednie ubieranie noworodka latem to nie tylko kwestia komfortu dziecka, ale i jego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że w przypadku najmłodszych warto kierować się zasadą, że lepiej ubrać pociechę zbyt lekko, niż zbyt ciepło.

Noworodki są stosunkowo podatne na przegrzanie, a ich organizmy nie potrafią jeszcze bronić się przed temperaturą tak, jak ciała dorosłych. To fakt bardzo istotny, ponieważ przegrzanie dziecka może skończyć się nie tylko podrażnieniami skóry i potówkami, ale i odwodnieniem lub udarem cieplnym. Zagrożeń tych da się oczywiście uniknąć. Przyjrzyjmy się temu, jak ubierać noworodka latem, by zapewnić mu bezpieczeństwo i wygodę.

Jak ubierać noworodka latem? Odzież na wyjście ze szpitala 

Jak ubrać noworodka latem na wyjście ze szpitala? Dobrym rozwiązaniem powinny okazać się wykonane z przewiewnej bawełny body, śpioszki lub rampersy. Z reguły przyjmuje się, że powinny mieć one długi rękawek. Dziecku warto założyć też skarpetki oraz cienką, bawełnianą czapeczkę. Jeśli na dworze nie jest bardzo ciepło, to możesz przykryć je również cienkim kocykiem.

Letnie ubranka dla noworodka do domu – co wybrać?

Zgodnie z ogólnie znaną zasadą, noworodkowi należy ubierać warstwę więcej niż sobie, z kolei u niemowlaków stosuje się tyle samo warstw, co u siebie. Choć reguła ta bywa pomocna, to pamiętaj, by modyfikować ją w zależności od temperatury. Jak ubierać noworodka w domu? Jeśli we wnętrzach jest klimatyzacja lub panuje w nich naturalny chłód, to zasada warstwy więcej będzie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać, czy dziecku nie jest za ciepło. 

Jak ubierać noworodka latem, jeśli w domu jest gorąco? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będą rampersy lub body z oddychającej bawełny. W razie potrzeby możesz dodatkowo założyć dziecku cienkie skarpetki i przykryć maluszka pieluszką lub cienkim kocykiem.

Jak ubierać noworodka latem do snu?

Wśród świeżo upieczonych rodziców wiele wątpliwości budzi również to, jak ubierać noworodka latem do snu. W trakcie nocnego odpoczynku dziecko nie rusza się tak intensywnie, jak w ciągu dnia, dlatego w chłodniejsze noce warto ubrać mu jedną warstwę więcej niż sobie. Jeśli w nocy jest ciepło, to postaw na body lub rampersy, cienkie skarpetki i cienkie okrycie. Pamiętaj, że dziecko warto obserwować i co jakiś czas sprawdzać, czy nie jest spocone.

Jak ubierać noworodka latem na spacer? 

Przebywanie z dzieckiem na świeżym powietrzu to nie tylko przyjemność wspólnego spaceru. Często zwraca się uwagę na to, że dotleniony noworodek ma lepszy apetyt i spokojniejszy sen. Jak ubrać noworodka na letni spacer, by zapewnić mu wygodę i czerpać korzyści z czasu spędzanego na dworze? Jeśli temperatura oscyluje w okolicach 20 stopni, to dobrym rozwiązaniem powinno okazać się body z krótkim rękawkiem oraz rozpinany pajacyk. To praktyczny wybór – jeśli dziecko się zgrzeje, nie będziesz mieć problemu z rozpięciem ubranka.

Jak ubrać noworodka przy upale powyżej 30 stopni? W tak wysokich temperaturach spacery z dzieckiem są raczej niewskazane. Jeśli chcesz zabrać pociechę na dwór, zrób to przed godziną 11, gdy jeszcze nie jest bardzo gorąco lub po godzinie 18, gdy temperatura zaczyna spadać. 

Co z czapeczką? 

W dyskusjach o ubieraniu noworodków latem kwestią sporną jest zwykle czapeczka. Czy należy zakładać dziecku nakrycie głowy, czy jednak lepiej z niego zrezygnować? Choć jeszcze do niedawna więcej osób opowiadało się za zakładaniem czapeczki, to dziś do tej kwestii podchodzi się bardziej elastycznie. 

Warto pamiętać, że zadaniem nakrycia głowy jest ochrona dziecka przed chłodem i wiatrem. Jeśli na dworze jest 25 stopni i nie wieje, to nie ma potrzeby ubierania noworodkowi czapki. Dobrze jest jednak mieć ją pod ręką – na wypadek, gdyby pogoda miała się zmienić. Co ważne, cienka czapka lub chustka może przydać się również wtedy, gdy główka dziecka narażona jest na promienie słoneczne.

Jak chronić noworodka przed słońcem? 

Bardzo ważną kwestią, o której warto wspomnieć przy okazji rozważań o ubieraniu noworodka latem, jest ochrona przeciwsłoneczna. Pamiętaj, że skóra dziecka nie powinna być wystawiona na działanie słońca, dlatego w lecie bardzo pomocne okazują się montowane do wózków parasolki. Co ważne, leżącego w wózku dziecka nie należy odsłaniać od słońca zarzucaną na budkę pieluszką czy kocykiem, ponieważ ogranicza to dostęp powietrza. W lecie warto stosować też kremy z filtrem SPF 50 – powinny być one atestowane i przeznaczone do użytku od pierwszych dni życia. 

Jak widzisz, ubieranie noworodka latem to temat dosyć obszerny. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo pociechy. Pamiętaj, że latem warto regularnie sprawdzać, czy dziecku nie jest za ciepło. W prosty sposób zrobisz to przez dotknięcie karku maluszka – powinien być on ciepły, ale niespocony. Jeśli rozglądasz się za letnią garderobą dla swojej pociechy, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór oddychających ubranek uszytych w wysokogatunkowych tkanin.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl